logo

 הם בעניין הטסטוסטרון

בגילאים שבין 9-15 מוצף מוחו של הנער בהורמון הגברי טסטוסטרון ובהורמונים אחרים המשתתפים בתהליך והופכים אותו להיות לנער מצוברח ונרגן שלא הכרנו בעבר. 

הטסטוסטרון משפיע על ההתפתחות הפיזית של גופו, על מחשבתו ועל התנהגותושלב זה של גיל ההתבגרות מצריך מההורים יכולת תמרון ותחכום כדי להתנתק מבלי לגרום לניתוק. בשתי הכתבות הבאות שתוכנן נילקח מתוך הספר "המוח הגברי" של ד"ר לואיז בריזנדיין אנסה להדגיש מספר מאפיינים שהם חלק בלתי נפרד מגיל ההתבגרות.


להלן תכונות המאפיינות את המתבגר הקלאסי בעוצמות שונות:


שיעורי בית
המתבגרים אינם מנסים להקשות על הוריהם או מוריהם – הם פשוט לא בעניין. שיעורי הבית בשלב זה של חייהם נראים להם לא הגיונייםגם כאשר הם מתאמצים להתרכז ולהתמקד בלימודים מוחם "בורח" לתחושות החברתיות והמיניות שמציפות אותם. הקרב נעשה קשה יותר כאשר האלטרנטיבה היא לעשות משהו מהנה ברשת. 

מערכת החינוך עומדת בסתירה גמורה למוח ההרפתקני ושוחר החופש של הנערים. הם חכמים דיים כדי לקבל ציונים טובים, אבל זה לא מעניין אותם כעת.

בנים מתבגרים - דוד גורן

ישנוני ומשועמם

בגיל 11 או 12 שעון השינה במוחו של הנער מתחיל להשתנות. בגיל 14 רוב הנערים מדווחים שהם ישנים 5-6 שעות.

בשלב זה ההורים מגלים שאם לא ינתקו את האינטרנט הבנים שלהם לא יישנו כלל. אם במערכת החינוך היו באמת רוצים שהנערים ילמדו היו דוחים את תחילת הלימודים בכמה שעות. שינוי כזה היה מגדיל את הסיכוי שעיניהם של הנערים היו נשארות פקוחות. אם כי זה לא היה מצליח למחות מעל פניהם את הבעת השעמום. נראה כאילו המתבגרים מעמידים פנים שהם משועממים אך לא - הדבר לא בשליטתם. 

מחקרים מראים כי בגיל ההתבגרות "מרכז העונג" במוח המתבגר לא מופעל בקלות והוא זקוק לגירוי מאוד חזק באמצעות קולות, אורות וסרטי פעולה ודם. נכון שחלק ניכר מהכעס של המתבגר נובע מחוסר שינה אך חלק גדול אחר נובע מהאופן השונה שבו המוח המתבגר חווה את העולם.

בנים מתבגרים - דוד גורן

משקפיים של גבר

אם אישה הייתה מסוגלת לראות את העולם דרך משקפיים עם עדשות "גבריות" היא הייתה נדהמת מההבדל בין מה שנשקף דרכם לבין מה שהיא רואה בדרך כלל.

במקביל לשינוי הקול והגוף משתנה גם הדרך שבה המתבגר תופס את הבעות הפנים של אנשים אחרים. בעקבות זה משתנים הבעות הפנים שלו - הוא הופך לזועף וחסר סבלנות. הטסטוסטרון משנה את תחושת המציאות של הנער המתבגר. הוא מפרש פרצופים "ניטראליים" כלא נחמדים ואפילו עוינים. הוא מתחיל לפתח כישורים של "העמדת פנים ורמאות" הוא לומד להסתיר את הרגשות שלו ולהפגין פרצוף כועס.

התגובות התוקפניות הם חלק מהשינוי שחל במוחם של המתבגרים, חלק מרוח הלחימה הגברית שמתפתחת אצלם. אך לא רק תפיסת הראייה משתנה. גם תפיסת השמיעה משתנה - מתבגרים אינם שומעים רעש לבן (רעש מונוטוני חוזר) - מערכת הסינון של המוח הגברי מכבה אוטומאטית את הרעש הלבן.

ראייה גברית - דוד גורן

ומה בקשר לדיבור?

מחקרים שבדקו סטודנטים וסטודנטיות צעירים הוכיחו שגברים ונשים מבטאים מספר מילים דומה ביום אך הם עושים זאת בשעות שונות ועל נושאים שונים. בנים אוהבים לדבר על משחקים ועצמים ובנות אוהבות לדבר על אנשים ומערכות יחסים.

60 שניות על אימון אישי לבני נוער

 

אימון אישי לבני נוער הוא תהליך קצר של ליווי אוהב ומכבד, שבו המאומן מתאמן בתרגילי חשיבה ומשחק שמשפיעים על אופן תפקודו בחיי היומיום. האימון מחזיר לילד את המושכות ליצירת מציאות חיים חדשה, ביטחון, חיוניות ואמונה בעצמו. האימון עוסק בהתנהלות הילד בתחומים הבאים:
התחום הלימודי
התחום החברתי
התחום הרגשי
התחום המשפחתי

 

readmore